Eutopia | Universitatea Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca

Pachetele de lucru (Work Packages)

Pachetele de lucru reprezintă componente esențiale ale unui proiect complex, precum EUTOPIA MORE, acestea implică mai multe obiective și activități interconectate. Aceste pachete cuprind mai multe obiective și activități strâns interconectate. Ele constituie grupuri bine definite de sarcini și inițiative, riguros planificate și organizate pentru a atinge obiective specifice în cadrul proiectului respectiv. Pachetele de lucru oferă o structură solidă și o metodologie clară, asigurând desfășurarea eficientă și coordonată a activităților.

În cadrul proiectului EUTOPIA MORE, pachetele de lucru au un rol crucial pentru realizarea scopurilor și a viziunii alianței EUTOPIA. Ele oferă o structură pentru abordarea diferitelor aspecte ale inițiativei, de la dezvoltarea durabilă și inovarea educațională până la promovarea mobilității studenților și colaborarea cu regiunile externe UE. Fiecare pachet de lucru are un obiectiv specific și contribuie la atingerea obiectivelor mai largi ale proiectului.

Pachetul de lucru 1 – Management eficient și guvernare a proiectului EUTOPIA MORE

Pachetul de lucru 1 (WP1) se concentrează pe furnizarea unui management eficient și a unei guvernări solide pentru proiectul EUTOPIA MORE și alianța EUTOPIA în anasamblu. Cuprinde trei sub-pachete de lucru (sub-PL-uri): Managementul Proiectului (PL1.1), Guvernarea Alianței EUTOPIA (PL1.2) și Managementul Alianței EUTOPIA (PL1.3).

Pachetul de lucru 2 – Dezvoltarea Alianței și Metodologia pentru Conectivitate

PL2 își propune să ofere o viziune cuprinzătoare asupra alianței EUTOPIA prin conectarea activităților din cadrul alianței și cu alte inițiative, evitând izolarea și suprapunerile. Se concentrează pe sprijinirea complementarităților între alte pachete de lucru (PL-uri) prin furnizarea de orientări, metode și instrumente pentru dezvoltarea comună. Obiectivul este de a permite transformarea instituțională către o Europă sustenabilă, verde și digitală, promovând incluziunea și reziliența.

Pachetul de lucru 3 – Comunități Conectate

Pachetul de lucru 3 (WP3) își propune să sprijine stabilirea și sustenabilitatea Comunităților Conectate în cadrul alianței EUTOPIA. Aceste comunități servesc ca platforme incluzive și inter-instituționale, promovând o abordare co-creativă pentru stimularea gândirii critice, a cunoștințelor interdisciplinare și a abilităților în domenii relevante la nivel global. PL3 se concentrează pe dezvoltarea curriculumului, potențialul de cercetare și implicarea în societate, acționând ca acceleratori pentru inovare în predare și învățare.

Obiectivul strategic al WP3 este să încarneze principiile deschiderii și să creeze Comunități Conectate care să servească ca catalizatori pentru inovația continuă în învățământul superior și cercetare. Aceste comunități facilitează colaborarea și schimbul de cunoștințe între studenți, personal și părți interesate din universități, guvern, industrie și societatea civilă. Prin consolidarea conexiunilor tematice, WP3 își propune să ofere cel mai bun mediu pentru învățarea interdisciplinară, cercetare și activități impactante.

Pachetul de lucru 4 – Conectarea ecosistemelor: Implicarea cu părțile interesate externe

Pachetul de lucru 4 (WP4) își propune să consolideze poziția globală a EUTOPIA și să întărească legăturile dintre universitățile sale și ecosistemele mai largi. Accentul este pus pe implicarea cu părțile interesate externe la nivel local, regional, național și internațional. WP4 va rafina și extinde modelele și activitățile de succes din pachetele de lucru anterioare, având scopul de a deveni parteneri de încredere și de a dezvolta o bază solidă de încredere. Vor fi dezvoltate strategii pentru implicarea sistematică a unui spectru mai larg de parteneri și adaptarea la noi aporturi, circumstanțe externe și concepte inovatoare.

Pachetul de lucru 5 – Servicii și instrumente comune pentru EUTOPIA

Pachetul de lucru 5 (WP5) se concentrează pe dezvoltarea de servicii și instrumente comune transversale pentru a sprijini activitățile EUTOPIA. Aceste servicii și instrumente au ca scop creșterea eficienței utilizării resurselor consorțiului și contribuie la construirea EUTOPIA ca o alianță confederală.

Adună, dezvoltă și împărtășește instrumente, resurse și servicii care pot fi activate flexibil pentru a susține nevoile specifice ale proiectelor și inițiativelor EUTOPIA.

Asigură sprijin dedicat, acces reciproc la baze de date și colecții și promovează includerea practicilor științei deschise în Comunitățile Globale Conectate.

Pachetul de lucru 6 – Consolidarea mărcii EUTOPIA și maximizarea impactului

Acest pachet de lucru își propune să consolideze marca EUTOPIA și să asigure implementarea acesteia pe toate campusurile EUTOPIA și dincolo de ele, cu accent pe maximizarea impactului activităților EUTOPIA. Scopul este de a stabili marca EUTOPIA ca o referință atractivă pentru studenți, personal și părți interesate, atât la nivel local, cât și internațional.