Programul de Burse Postdoctorale EUTOPIA-SIF

Descriere generală:

Programul de Burse Științifice și de Inovație EUTOPIA a primit finanțare din partea Uniunii Europene prin programul de cercetare și inovare Horizon 2020, în cadrul acordului de grant Marie Sklodowska-Curie nr. 945380, pentru un număr total de 76 de burse postdoctorale pe o perioadă de 4 ani și un buget de 10,2 milioane de euro, din care 5,6 milioane de euro sunt finanțate de Uniunea Europeană, iar 4,6 milioane de euro provin de la universitățile partenere EUTOPIA. Universitatea CY Cergy Paris coordonează programul EUTOPIA-SIF.

Scopul programului EUTOPIA-SIF este de a îmbunătăți potențialul de cercetare și perspectivele de carieră ale tinerilor cercetători excepționali din întreaga lume.

Bursele EUTOPIA-SIF oferă oportunitatea tinerilor cercetători de înaltă calitate să dezvolte propriile proiecte de cercetare într-un mediu academic stimulant în cadrul Alianței EUTOPIA. Mobilitatea extinsă în cercetare face parte integrantă din burse, cu două perioade de detașare obligatorii: una la o altă universitate EUTOPIA (universitate gazdă) și una la o instituție academică sau non-academică externă pentru a stimula spiritul antreprenorial, impactul tangibil în cercetare și inovația bursierilor. În plus, bursierii vor avea acces la un program de formare bogat, îndrumare în carieră și supervizare academică.

Bursierii EUTOPIA-SIF vor demonstra, prin intermediul proiectului lor de cercetare, capacitatea de a aborda provocări sociale majore în cel puțin una dintre cele cinci Domenii Cheie de Cercetare:

• Ingineria materialelor: inclusiv știința analitică avansată, fotonica, știința materialelor noi, tehnologia cuantică
  • Date și Inteligență: inclusiv inteligența artificială, complexitate, ingineria sistemelor informaționale
  • Sănătate: inclusiv imunologie și rezistența la agenții antibacterieni, cancer, îmbătrânire, sănătatea reproducătoare, neuroștiințe
  • Sustenabilitate: inclusiv energie, economie circulară, mobilitate, urbanism, patrimoniu material, gestionarea apei
  • Bunăstare și Incluziune: inclusiv managementul afacerilor și finanțelor, guvernanță, etică, inegalitate, drept și demografie

Ca experți academici care adoptă o abordare interdisciplinară, bursierii vor aborda întrebări centrale pentru înțelegerea și modelarea viitorului planetei noastre, a tehnologiilor care ne modelează viețile și a societăților în care vom trăi. Interacțiunile interdisciplinare sunt încurajate în cadrul programului EUTOPIA-SIF, pe baza principiului că marile provocări științifice și societale pot fi rezolvate numai prin colaborarea cu experți din domenii diferite. Sunt binevenite aplicațiile de la bursieri din domeniile Arte și Științe Umaniste în legătură cu domeniile cheie de cercetare menționate mai sus.

Mai multe informați aici.