Arizona State University și Universidad de los Andes, Noii Parteneri Globali EUTOPIA!

EUTOPIA se bucură să își împlinească misiunea colectivă de a dezvolta un nou model de colaborare, cuprinzând Educația, Cercetarea, Inovarea și serviciile aduse societății, prin primirea a doi noi parteneri în rețeaua sa globală.

Ca un consorțiu al instituțiilor de învățământ superior deschis către lume, EUTOPIA beneficiază de colaborarea cu universități dincolo de Europa: Universitatea Monash (Australia), Université Internationale de Rabat (Maroc), Universitatea Stellenbosch (Africa de Sud) și Universitatea Națională Kyungpook (Coreea de Sud). Ne bucurăm să anunțăm că acest grup este acum întărit de două instituții de prestigiu: Arizona State University (Statele Unite ale Americii) și Universidad de los Andes (Colombia) 🎉

EUTOPIA recunoaște că ambițiile universităților europene de a confrunta provocările globale ale unei lumi integrate nu se opresc la frontierele noastre. Munca noastră de a dezvolta Spațiul European al Învățământului Superior și un model de integrare transfrontalieră între universități este relevantă pentru toate continentele. Cu participarea Arizona State și Universidad de los Andes, EUTOPIA câștigă parteneri valoroși și cu aceeași viziune în America de Nord și de Sud.

Arizona State University

Fondată pe o viziune îndrăzneață acum două decenii, Universitatea de Stat din Arizona a început cu succes o traiectorie către a deveni o întreprindere de cunoaștere cuprinzătoare, dedicată excelenței, accesului larg la educație de calitate și impactului societal semnificativ. ASU exemplifică un nou prototip pentru universitatea publică de cercetare americană, promovând o cultură a inovației și incluziunii, care atrage cercetători pionieri în corpul său didactic și atrage studenți extrem de calificați din întreaga lume. Astăzi, ASU continuă să ofere oportunități academice și antreprenoriale, adresându-se cursanților din toate etapele vieții. ASU este numărul unu în SUA pentru Inovație și numărul unu în SUA și în top 10 mondial pentru impact global în cercetare, activități de extindere și administrare.

Universidad de Los Andes

Fondată în 1948, Universidad de Los Andes este o instituție autonomă, independentă și inovatoare, dedicată pluralismului, toleranței și respectului pentru idei. Este prima instituție de învățământ superior privată, laică și independentă politic din Columbia. Universitatea își propune să ofere studenților o educație critică și etică, să le insufle un puternic simț al responsabilității sociale și civice. Universidad de Los Andes a fost un pionier în învățământul superior columbian, având ca scop educarea și contribuirea la dezvoltarea unei noi națiuni. Angajamentul instituției față de excelență, educația interdisciplinară și mediile de învățare flexibile au făcut-o un model pentru alte universități columbiene.