EURSS: Schema de Suport pentru Cercetare la Nivel de Licență în Cadrul EUTOPIA

EURSS reprezintă o oportunitate excelentă pentru studenți de a conduce propriile proiecte internaționale de cercetare. Veți dezvolta competențe transferabile valoroase, vă veți construi încrederea și vă veți îmbunătăți CV-ul și perspectivele de carieră.

Mobilitatea este un element cheie al EURSS: nu puteți desfășura întregul proiect de cercetare în aceeași țară ca instituția dvs. de învățământ de origine.

În primul rând, va trebui să găsiți un supervizor la instituția dvs. de origine, fie un cadru academic, fie un student postdoctoral, și să discutați despre ideea dvs. de proiect. Aveți nevoie de sprijinul lor pentru proiectul dvs. înainte de a aplica. În al doilea rând, va trebui să lucrați cu supervizorul dvs. de origine pentru a identifica un al doilea supervizor. Acesta trebuie să fie un cadru academic sau un student postdoctoral la o altă universitate EUTOPIA. Al doilea supervizor ar trebui să poată oferi sprijin pentru partea proiectului dvs. de cercetare care se desfășoară în țara universității lor.

Eligibilitate

Toți studenții de licență înscriși pe deplin la una dintre universitățile partenere EUTOPIA sunt eligibili pentru a aplica pentru bursele EURSS. Studenții Erasmus și studenții aflați în alte schimburi de studiu nu sunt eligibili pentru a aplica.

Ce acoperă EURSS?

Bursa EURSS contribuie la cheltuielile de trai și la alte costuri asociate în timpul desfășurării proiectului dvs. (de exemplu, costurile de călătorie, cazare, subzistență, îngrijirea copiilor). Fiecare solicitant poate solicita până la o sumă maximă de 1500 de euro. S-ar putea să fie nevoie să suplimentați suma bursei dacă aceasta nu este suficientă pentru a acoperi toate costurile proiectului dvs. de cercetare. Va trebui să justificați suma bursei pe formularul de aplicare furnizând o descompunere complet cercetată a costurilor estimate.

Cum aplic?

Formularul de aplicare online trebuie completat de către solicitant și de către supervizor. Vi se recomandă să discutați și să vă înțelegeți cu supervizorul cu privire la datele proiectului, costuri și aspectele etice înainte de a completa formularul.

Mai multe detalii aici.