Luna Diversității și Incluziunii EUTOPIA. 2023

EUTOPIA sărbătorește luna noiembrie 2023 ca Luna Diversității și Incluziunii în cadrul universităților partenere. Incluziunea este una dintre valorile fundamentale ale EUTOPIA, iar în fiecare an, alianța dedică o săptămână sau o lună unor activități diverse axate pe diversitate și incluziune. Luna noiembrie a fost aleasă în acest sens. Aici puteți găsi diverse activități organizate de toate universitățile partenere în cadrul aceleiași luni special desemnate.

Universitatea Babeș-Bolyai organizează diverse cursuri deschise și evenimente în timpul Lunii Diversității și Incluziunii.

Program:

Curs deschis, 3 sesiuni de 2 ore: Egalitatea de Gen și Locurile de Muncă Incluzive Online în limba maghiară:

3 noiembrie: Concepte introductive legate de gen în societate

10 noiembrie: Inegalități de gen

24 noiembrie: Hărțuirea sexuală la locul de muncă

Curs deschis, 3 sesiuni de 2 ore. Online în limba română: Egalitatea de Gen și Locurile de Muncă Incluzive

Descriere: Cursul își propune să familiarizeze membrii comunității academice a Universității Babeș-Bolyai cu eforturile universității de a asigura un mediu incluziv și non-discriminatoriu pentru toate categoriile de angajați, studenți și studenți, indiferent de gen: femei și bărbați, precum și persoane din comunitatea LGBTQ. În acest sens, cursul acoperă o gamă largă de teme și practici referitoare la gen, inclusiv existența discriminării bazate pe gen la locul de muncă și în special în mediul academic, hărțuirea sexuală, un climat incluziv și politici pentru reducerea inegalităților de gen în organizații. În timpul cursului, vom prezenta Ghidul de Egalitate de Gen al UBB. Cursul va fi interactiv; se pot adresa întrebări și pot avea loc discuții, inclusiv cu privire la cele mai bune soluții organizaționale pentru a asigura șanse egale pentru femei, bărbați și membrii comunității LGBTQ în mediul academic.

10 noiembrie, ora: 10:30: Deschiderea oficială a spațiului dedicat persoanelor cu deficiențe de vedere.

UBB în comunitate: Grădina Botanică “Alexandru Borza” a UBB va avea un spațiu dedicat persoanelor cu deficiențe de vedere