Școli de vară la Universitatea Nova din Lisabona

Descriere:

Programul este destinat studenților de licență și masterat, precum și absolvenților universitari și tinerilor profesioniști care doresc să dobândească noi cunoștințe în domenii specifice.

📅 Perioada de aplicare: 1 martie – 26 iunie 2024, în funcție de program

💻 Găsiți mai multe informații aici: https://bit.ly/ESS-24

Programe:

• SUPERNOVA
    • Programul SUPERNOVA pentru elevi cu vârste cuprinse între 16 și 19 ani. Acest proiect este vocațional și conceput pentru a-i ajuta pe tinerii elevi să identifice subiecte care îi pot interesa și să-i expună la diferite domenii de interes, conducându-i către inițiative practice și împărtășind spațiul de laborator cu profesioniști.
  • Școala de Vară Doctorală
    • Scopul acestui curs este dublu. Pe de o parte, se va discuta rolul unei abordări interdisciplinare pentru subiectele moderne și complexe de cercetare științifică. Pe de altă parte, își propune să ofere doctoranzilor o experiență inovatoare care să le extindă orizonturile de cercetare, demonstrând puterea interdisciplinarității în propriile lor domenii specifice de cercetare. Participanții vor trebui să dezvolte un proiect preliminar pe parcursul săptămânii.
  • Curs de limbă și cultură portugheză
    • Cursul de Vară de Limba și Cultura Portugheză de la Facultatea de Științe Sociale și Umaniste – NOVA FCSH are loc într-un context de imersiune și are un ritm intensiv. În plus față de cursurile de limbă portugheză, cursul include diverse activități culturale care promovează dezvoltarea abilităților lingvistice și permit studenților să-și îmbogățească cunoștințele despre cultura portugheză.