Luna Incluziunii EUTOPIA: Egalitate de gen și mediul incluziv la locul de muncă – Facultatea de Sociologie și Asistență Socială

Suntem încântați să vă aducem la cunoștință un eveniment deosebit de important pentru Universitatea Babeș-Bolyai: Cursul “Egalitate de gen și mediul incluziv la locul de muncă”. Acest curs, susținut de către distinsul Lector univ. Dr. Toma BUREAN, se va desfășura în trei întâlniri interactive, pe platforma Teams, între 3 și 17 noiembrie 2023, în intervalul orar 12:00 – 14:00.

Iată agenda cursului:

1. Introducere, gen și comunicare în mediul academic – 3 noiembrie 2023
  2. Inegalități de gen – 10 noiembrie 2023
  3. Hărțuirea sexuală la locul de muncă – 17 noiembrie 2023

Ce veți descoperi în cadrul acestui curs:

Cursul își propune să ofere membrilor și membrelor comunității academice o înțelegere profundă a eforturilor Universității Babeș-Bolyai de a crea un mediu incluziv și nondiscriminatoriu pentru toate categoriile de persoane, indiferent de gen sau orientare sexuală. Lectorul univ. Dr. Toma BUREAN va explora teme precum discriminarea de gen în mediul academic, hărțuirea sexuală, climatul incluziv și politici de reducere a inegalităților de gen.

Detalii esențiale:

• Data de începere: 3 noiembrie 2023
  • Interval orar: 12:00 – 14:00
  • Platforma: Teams
  • Tarif: 0 lei (curs gratuit)
  • Lector: Lector univ. Dr. Toma BUREAN

Competențe dezvoltate:

1. Familiaritate cu problematica de gen: Cursanții vor învăța noțiunile de bază și tendințele sociale și culturale privind evoluția diferențelor de gen și recunoașterea membrilor comunității LGBTQ.
  2. Competențe legate de egalitate de gen: Participanții își vor dezvolta capacitățile necesare pentru asigurarea unui climat incluziv.
  3. Gândire critică: Cursul va promova o gândire critică în privința mecanismelor care reproduc inegalitățile de gen și excluziunea minorităților sexuale.
  4. Abilitatea de gestionare a problemelor legate de egalitatea de gen la locul de muncă: Participanții vor fi echipați cu instrumentele necesare pentru a gestiona eficient cazuri similare în instituțiile lor.

Invităm pe toți cei interesați să se înscrie și să facă parte din acest demers important de conștientizare și schimbare. Pentru mai multe detalii și pentru a vă înscrie, vizitați pagina noastră web.

Cu respect, Echipa Universității Babeș-Bolyai