Grădina Botanică: mai incluzivă, mai sustenabilă

Pe parcursul zilelor anterioare, UBB și-a pregătit Grădina Botanică pentru iarnă – astfel încât aceasta să poată servi cât mai bine comunitatea UBB, comunitatea clujeană și orice vizitator.

Anul acesta în spiritul Lunii Diversității și Incluziunii EUTOPIA, UBB a extins facilitățile Grădinii Botanice prin adăugarea unei secțiuni speciale dedicată în mod special persoanelor cu deficiențe de vedere. Această extindere reflectă angajamentul UBB pentru diversitate și includere, asigurându-se că toți vizitatorii, indiferent de abilitățile lor, pot beneficia de frumusețea și educația oferite de Grădina Botanică. Un aspect semnificativ al acestui proiect a fost implicarea activă a studenților, care au contribuit voluntar în cadrul programului “UBB Goes Green”. Acest angajament al studenților în conservarea și îmbunătățirea mediului evidențiază spiritul activ și responsabil al comunității academice.

Eforturile realizate pentru dezvoltarea și implementarea incluziunii au fost susținute de Biroul pentru Persoanele cu Dizabilități din cadrul UBB și de organizațiile profesionale ale persoanelor cu nevoi speciale, cum ar fi ANR filiala Cluj. Această colaborare transmite un mesaj clar despre importanța solidarității și sprijinului în cadrul comunității universitare. Rectorul UBB, prof. univ. dr. Daniel David, a subliniat importanța acestei inițiative și a exprimat speranța că în viitor vor participa și mai mulți voluntari, inclusiv din rândurile comunității clujene, consolidând astfel eforturile pentru o societate mai incluzivă și ecologică.

Evenimentul dedicat extinderii Grădinii Botanice și implicării studenților în programul “UBB Goes Green” face parte integrantă din Luna Diversității și Incluziunii EUTOPIA în noiembrie 2023, detalii aici.