Școala de Vară pentru Sustenabilitate – Universitatea din Gothenburg

Descriere:

Studenții UBB se pot înscrie în competiția de selecție a participanților la Școala de Vară pentru Sustenabilitate (eng: Summer School for Sustainability) organizată de partenerul nostru EUTOPIA, Universitatea din Gothenburg.

• Data: 27 iunie – 2 august 2024
  • Perioada deschisă înscrierilor (perioada de aplicare): 1 – 31 martie 2024.
  • Perioada de nominalizare: 1 februarie – 31 martie 2024
  • Locație: Gothenburg; Universitatea din Gothenburg (recunoscut ca fiind cel mai sustenabil oraș din lume timp de șapte ani consecutivi – conform Global Destination Sustainability).

Module/cursuri:

Studenții ce urmează programele de licență din universitățile partenere (inclusiv UBB) au posibilitatea de a alege unul dintre cele cinci module disponibile în domeniile educației, politicii, biologiei, digitalizării sau umaniste (toate modulele se predau în limba engleză).

• Gestionarea Migrației
  • Digitalizarea într-o Lume în Schimbare
  • Predarea Dezvoltării Durabile dintr-o Perspectivă Globală
  • Imaginarea justiției pentru o lume sustenabilă: perspective din ficțiune, filozofie și religie
  • Biodiversitatea în Vestul Suediei

Școala de vară include, de asemenea, un program social extins, seminarii interdisciplinare și ateliere practice, vizite de studiu, întâlniri, tururi ale orașului și excursii în arhipelag pentru a permite studenților să cunoască Gothenburg și Suedia.

Nu există taxă de școlarizare pentru studenții nominalizați! Vă rugăm să consultați broșura programului pentru informații despre costuri și alte detalii.

Pentru mai multe detalii vă rugăm să consultați Broșura Informativă (EN)